Tariflerde Kullanılabilecek Vegan Alternatifler

1.9K

Hayvansal ürünlerin tüketilmemesini öne süren veganlık, yaşam ve beslenme stillerimizde birçok değişiklik yapmamıza yol açıyor. Süt, yumurta ve tereyağı bazı reçetelerin uygulanmasında kıvam ve tat açısından olmazsa olmaz gibi görünebilir; bununla birlikte vegan yaşam stilinde bu ürünler yerine koyabileceğimiz birçok vegan alternatif bulunmakta. Bu yazımızda size bu alternatifleri ve kullanılmaları gereken ideal ölçüleri derledik. Keyifli okumalar!

Tariflerde Yumurta Yerine Kullanılabilecek Vegan Alternatifler

Chia Tohumu

Son yıllarda oldukça popülarite kazanan chia tohumu, jelleşebilme yeteneğiyle bir kıvam verici olarak vegan bir yumurta alternatifi olarak kullanılabilir. 1 yemek kaşığı chia tohumunu 3 yemek kaşığı suyla birleştirdikten sonra 20-25 dakika bekletip 1 yumurta yerine gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

Muz

1 yumurta etkisi için 1 orta boy olgun muzu ezip tariflerinize ekleyebilirsiniz. Muzun tadı tariflerde az da olsa hissedilebileceğinden kek, pasta, tart ve kurabiye gibi tatlı hamurlarda kullanmanızı öneririz. Yumurta yerine muz alternatifini kullanmak aynı zamanda olgun muzlarınızın çöpe atılmasının da önüne geçebilir.

Karbonat ve Sirke 

Kabaran ve puf puf kekleriniz için yumurta yerine kullanılabilecek harika alternatif karbonat ve sirke karışımı olacaktır. 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat karışımı 1 yumurtanın yerine kullanılabilir. 

Karnıyarıkotu Tohumu Tozu (Psyllium)

Psyllium adıyla da anılabilecek bu tohum, aynı chia tohumu gibi jelleşebiliyor ve böylece yumurtanın yerine tariflerde kullanılabiliyor. 1 yemek kaşığı psylliumu 3 yemek kaşığı suyla birleştirip sıvı malzemelerle birlikte tariflerinizde kullanabilirsiniz. 

Tariflerde Hayvansal Süt Yerine Kullanılabilecek Vegan Alternatifler

Vegan Tariflerde Süt Yerine Kullanılabilecek Alternatifler

Yulaf Sütü

Tatlı tariflerinde kıvam ve tat açısından hayvansal sütle yapılanlara en yakın sonucu yulaf sütüyle alabilirsiniz. 1:1 oranında kullanmanız ideal olacaktır. 

Badem Sütü

Tariflerinizde yemiş tadını daha baskın olarak hissetmek istiyorsanız badem sütü kullanmanızı öneririz. 1 bardak hayvansal süt için 1 bardak badem sütü optimal ölçüdür. 

Hindistan Cevizi Sütü

Reçetelerde hayvansal süt yerine 1:1 oranla hindistan cevizi sütü kolaylıkla geçebilir. Bununla birlikte, hindistan cevizi kendine has tadıyla tariflerinizde ön plana gereğinden fazla çıkabilir. Bu sebeple muhallebi gibi tariflerde bu alternatifi kullanmanızı öneririz. 

Tariflerde Tereyağı Yerine Kullanılabilecek Vegan Alternatifler

Zeytinyağı

Tatlı ve yemek tariflerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz zeytinyağı, kimi çevrelerce kalp-damar sağlığı açısından da tereyağından daha sağlıklı bir alternatif olarak gösteriliyor. Her 100 ml zeytinyağı için 75 gr terayağı kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Bitkisel yağların en çok kullanılanlardan biri de hindistan cevizi yağıdır. Baskın tadı yüzünden tatlı tariflerde kullanılmasını daha çok önersek de, 1:1 oranıyla tereyağını hindistan cevizi yağıyla değiştirebilirsiniz. 

Balkabağı Püresi

Balkabağı Vegan Alternatifler

Özellikle kış tariflerinizde önceden haşladığınız balkabağını püre haliyle tariflerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Her 1 birim tereyağı için 3/4 birim balkabağı yeterli olacaktır. 

Avokado

Sağlıklı etkileriyle sevgimizi kazanan avokado, birçok tarifte tereyağı yerine kullanılabilir. 1:1 oranıyla kullanabileceğiniz avokadonun yeşil renginin görünmesini engellemek isterseniz çikolatalı tariflerinize biraz daha kakao ekleyebilirsiniz. 


Kaynakça

https://www.epicurious.com/ingredients/oat-milk-is-the-best-substitute-for-dairy-in-baking-article

https://www.willfrolicforfood.com/blog/2015/09/gum-free-binders-in-gluten-free-vegan-baking.html#:~:text=You%20can%20make%20a%20psyllium,in%20a%201%3A1%20ratio.

https://www.delish.com/kitchen-tools/advice/g4834/vegan-egg-substitutes/

https://www.livestrong.com/article/508960-how-to-replace-eggs-with-bananas-in-cake-mix/

https://www.healthline.com/nutrition/best-butter-substitutes#:~:text=Coconut%20oil%20can%20replace%20butter,affecting%20taste%20more%20than%20others.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Close