Her şeyin fazlası zarar: Bitki Çayları

2.7K

Dışarıda hava soğukken, battaniyenin altına sığınarak sıcacık bir bardak bitki çayıyla keyif yapmayı kim sevmez? Hem faydalı hem de lezzetli oldukları için çeşit çeşit bitki çaylarını bayılarak tüketiyoruz. Peki her şey gibi bu çayların da fazlasının zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Ben şimdiden uyarayım, aman dikkat!

Yeşil Çay

Her şeyin fazlası zarar: Bitki Çayları

Özellikle diyet yapan kişilerin tüketmeyi sevdiği bir çay türü yeşil çay. Kararında tüketildiğinde birçok faydası var ama dikkat etmemiz gerekiyor çünkü psikolojimizi bile olumsuz etkileyebiliyor. Günde 5 bardak veya daha fazla yeşil çay içerseniz fazla kafein alımı sebebiyle kaygı ve stresiniz artabiliyor. Olaylara verdiğiniz sert tepkiler ve rahatsızlığınız yeşil çay içmeyi bıraktığınızda kesiliyor. Yine fazla kafein sebebiyle baş ağrısı, titreme, zihin karışıklığı, kan şekerinde dalgalanma, tansiyon yükselmesi gibi problemler yaşayabilirsiniz. Sindirim sistemimizle ilgili de birçok sıkıntı yaşatabilecek yeşil çaya yaklaşırken temkinli olmanızı tavsiye ederim!

Adaçayı

Her şeyin fazlası zarar: Bitki Çayları

Adaçayının sağlığımıza sayısız faydası var ama sadece bilinçli tüketirsek. Sürekli olarak adaçayı içmek kan basıncını arttırıyor. Uzun süre tüketildiğinde yavaş yavaş dudaklarda, ağız içinde ve çevresinde iltihaplara yol açan adaçayı anne sütünü de azalttığı için emziren annelerin de içmemesi öneriliyor. Yüksek oranda toksik maddeler içerdiği için çarpıntıya sebep olabiliyor, özellikle epilepsi hastalarının uzak durması öneriliyor.

Melisa Çayı

Her şeyin fazlası zarar: Bitki Çayları

Sakinleştirici etkisiyle sınav dönemlerinin favorisi olmaya aday melisa çayının, aynı özelliğinden dolayı uyku ve kaygı problemleri için ilaç kullanan kişiler tarafından tüketilmemesi gerekiyor. Bu ilaçların etkisini arttırabileceğinden zararlı olabiliyor. Tiroit ilaçları ve sedatif ilaçlarla ise kimyasal etkileşime girebileceği için risk oluşturuyor. Hassas bünyeli insanlarda alerjik reaksiyona sebep olabilen melisa çayı; mide bulantısı, ateş ve cilt tahrişine de sebep olabiliyor. Stresimizi atalım derken sağlığımızdan olmayalım da. 

Sinameki Çayı

Her şeyin fazlası zarar: Bitki Çayları

Sinameki çayının öncelikli tüketilme amacı ‘ikinci beyin’ olarak adlandırılan bağırsaklarımızı rahatlatıyor olması fakat aynı zamanda en çok zarar verebileceği organlarımız da yine bağırsaklarımız. Araştırmalar yanlış kullanımda işlev kaybı, tembellik, yoğun sancı ve delinmeye sebep olduğunu gösteriyor. 

Siyah Çay

Her şeyin fazlası zarar: Bitki Çayları

Son olarak karşımızda Türk insanının vazgeçilmezi siyah çay var. Sabah kahvaltısı, öğle arası, akşam yemeği sonrası fark etmeden tüm sofralarda keyifle içilen bu çay aslında belki de bu kadar sık içilmemelidir. Üzerimizde birçok olumsuz etki yaratan çay içerdiği yüksek miktardaki tanen yüzünden demir emilimini azaltıyor. Bu etkiyi mümkün olduğunca azaltmak için öğünler arasında tüketilmesi öneriliyor. Kafeinin etkisi ile siyah çay da anksiyete, stres ve uykusuzluğa yol açıyor ve uyku kalitesini düşürüyor. Çayı çoğunlukla kahve gibi bir fincan yerine üst üste birkaç bardak içtiğimiz için kafein tüketimimiz daha çok oluyor. Çay ayrıca böbrek taşı oluşumuna yol açıyor ve su ihtiyacını hissetmemizi kısmen engellediği için vücudumuzun kurumasına sebep olur. Çay su ihtiyacımızı karşılamaz, aksine vücudumuzda bulunan suyu çekip dışarı atar. Mide rahatsızlıklarına da yol açabilen siyah çayı içerken dikkatli olmamız, tüketimimizi olabildiğince kısıtlamamız gerekiyor.

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde bağışıklığımızı güçlendirmek amacıyla tükettiğimiz bitki çaylarına daha temkinli yaklaşmalıyız. Bir hastalıktan kaçmak isterken diğerlerine sebep olmayalım. Sağlıklı günlerde tekrar buluşmak üzere!


https://www.healthline.com/nutrition/side-effects-of-tea

https://senchateabar.com/blogs/blog/green-tea-side-effects

https://www.verywellhealth.com/the-health-benefits-of-lemon-balm-89388

https://www.healthline.com/nutrition/senna-tea#safety-side-effects

https://www.verywellfit.com/sage-tea-what-should-i-know-about-it-89512


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Close