Michelin Yıldızı Ne Demektir? Michelin Yıldızlı Restoranların Özellikleri Nelerdir?

1.9K

“3 yıldızlı Michelin restoranı, Michelin yıldızını kaybeden şefler…” gibi haberlerde sürekli olarak gördüğümüz Michelin Yıldızı, dünyanın en iyi şefleri tarafından fine dining restoranlarının ayırıcı özellikleri arasında sayılırken, “Nedir bu Michelin Yıldızı?” gibi bir soruyu akla getirebiliyor. Bu yazıda restoran dünyasının ‘Oscar’ı sayılabilecek Michelin Yıldızı’nın ne olduğunu, tarihçesini ve bu yıldızın ne gibi kriterlere sahip restoranlara verildiğini anlatacağım. Keyifli okumalar!

Michelin Yıldızlı Restoran

Michelin Yıldızı Nedir? Neden Önemlidir?

Michelin Yıldızı, bir restoranın oldukça yüksek standartlara sahip olduğunu ve müşterisine ayrıcalıklı bir deneyim yaşattığını gösteren bir ölçüt. Uzun zamandır hazırlanmakta olan Michelin Rehberi, diğer değerlendirme sistemleri gibi müşteri yorumlarına göre oluşturulmuyor. Bunun yerine, restoranlar Michelin Müfettişleri olarak anılan anonim yemek uzmanları tarafından değerlendiriliyor. Özel muameleden uzak kalmak için kimliklerini ve değerlendirme tekniklerini saklayan Michelin Müfettişleri, gastronomi hakkındaki üstün bilgileri ve detaylara olan hassaslıklarıyla öne çıkıyorlar. 

Michelin Rehberi’nin Tarihçesi

Michelin Yıldızı verilmesinin ve Michelin Rehberi’nin oluşturulmasının tarihi 20. yüzyılın başına kadar uzanıyor. 1889 yılında kurulan Michelin Lastik firması, motor kullanımını ve dolayısıyla lastik satışlarını arttırmak amacıyla 1900 yılında Michelin Rehberi’ni oluşturur. Bu rehberde, Fransa’da yol üzerinde bulunabilecek lastik değişimi merkezleri, akaryakıt istasyonları, oteller ve elbette, restoranlar yer alır. Rehberin kazandığı büyük popülarite ile birlikte, 1926 yılında rehberde bulunan bazı restoranlara 1 yıldız verilmeye başlanır. 1931 yılında yıldız sayısı 3’e çıkarılır ve böylece bugün sahip olduğumuz Michelin Rehberi son halini almış olur. Bugün bulunan koleksiyon;  Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında 25’ten fazla ülkenin restoranlarına yıldız vermiş durumda.

Michelin Rehberi

Michelin Yıldızlarının Özellikleri Nelerdir?

1931 yılından beri, bir restoran 3 Michelin yıldızına sahip olabiliyor. 1 Michelin yıldızı “üstün kalitede mutfak, ziyaret etmeye değer”, 2 yıldız “muazzam mutfak, tekrar ziyaret etmeye değer”, 3 yıldız ise “özel bir seyahate değecek kadar olağanüstü bir mutfak” anlamı taşıyor. 

2020 Kasım ayı itibariyle, dünya çapında 2.651 restoran en az bir Michelin Yıldızına sahipken, 385 restoran 2 yıldıza ve bunların arasından sadece 106 adet restoran 3 yıldıza sahip. 

Michelin Rehberi’nin başka bir özelliği ise yıldızların şeflere değil, restoranlara veriliyor olması. Bu sebeple birçok restoranda çalışan şefler 3’ten fazla yıldıza sahip olabiliyor. En fazla Michelin Yıldızı sahibi olan şef unvanını ise, zamanında toplamda 32 etkileyici yıldız edinmiş Joël Robuchon taşıyor. 

Michelin Yıldızı ne demektir

Michelin Yıldızları Hangi Restoranlara Verilir?

Michelin Müfettişleri gittikleri restoranlarda en başta tat olmak üzere yemek malzemelerinin kalitesi ve pişirme tekniklerini inceleyerek değerlendirmelerde bulunuyorlar. Müfettişler, bu incelemeleri yaparken restoranın ambiyansı ve dekorasyonu gibi detayları ön planda tutmuyor.

Yıldız alan restoranlar sıklıkla tekrardan değerlendirmelere tabi tutuluyorlar ve kalitesini düşüren restoranlar bu sebeple yıldızlarını kaybedebiliyorlar. Hatta ünlü şef Gordon Ramsay New York’taki restoranı bir yıldızını kaybettiğinde bunun ‘kız arkadaşını kaybetmek gibi’ olduğunu söylemişti. 

Tüm bunlara ek olarak, umuyorum ki Michelin Rehberi 2005’te Amerika’daki restoranlara yıldız vermesiyle başlayan dünyaya açılma yolculuğuna devam eder ve dünya çapında bir liste haline gelir. 


Kaynakça

https://www.finedininglovers.com/article/how-many-michelin-star-restaurants#:~:text=Number%20of%20Michelin%20star%20restaurants,boasting%20the%20coveted%20three%20stars.

https://guide.michelin.com/en/about-us

https://www.finedininglovers.com/article/what-are-michelin-stars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Close