Biz Kimiz?

Merhaba!

Biz Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degüstasyon Kulübü BuGusto’nun çekirdek ekibiyiz! Hepimiz farklı bölümlerden Boğaziçi öğrencileriyiz ve günümüzün büyük bir kısmını yeme-içme üzerine konuşarak geçiriyoruz.

BuGusto ile 10 yıldır sürdürdüğümüz gastronomi maceramızda büyük bir heyecanla ürettiğimiz içerikleri daha geniş bir kitleyle paylaşabilmek için Çekirdek İşi’ni kurduk. 

Burada okuyacağınız bütün yazılar Çekirdekler’in kendi fikirleri, veya kaynakça belirterek derledikleri içerikler. 

Ekibimizle tanışmak için aşağı kaydırmaya devam edin!

Berk Fidan
Berk Fidan
2 Articles

Çekirdek İşi’nin Genel Yayın Yönetmeni.

Kadıköy apelasyonundan. 1999 rekoltesi.
Instagram’da @berk.fi adıyla şarap ve yemek konuşuyor. WSET2 ve IWC sertifikalarına sahip.

BUGUSTO’da Degüstasyon Komitesi ile başladığı yolculuğuna bu sene kulüp başkanı olarak devam ediyor. Bu işler için hazır okula kadar gitmişken bir yandan da İngiliz Edebiyatı okuyor. Bir gün hem şarap hakkında hem de şarap aracılığıyla hikaye anlatmak istiyor.

Başta şarap, bira ve kahve olmak üzere her türlü yeme içme olayını seviyor.
​İştahsız ve meraksız insanlardan, bir de dereotundan hoşlanmıyor.

Asya Özcan
Asya Özcan
2 Articles

Çekirdek İşi’nin Yardımcı Genel Yayın Yönetmeni.

Ankara’dan başka herhangi bir yerin simidini yediğinde ortamda “bu da simit mi şimdi?” gerginliği yaşatan başkentlilerden. Kelimelerin kökenlerini tahmin etmeye bayılır, konu etimoloji ise arama motorları en iyi arkadaşıdır. Ekonomi okuyor. En büyük iki zevki BuGusto’dan arkadaşları ile yiyip içmek ve Chromas’tan arkadaşlarıyla şarkı söylemek.

Çekirdek İşi içeriklerinde yeme-içmenin sanat, kültür ve dil ile ilişkisi üzerine yoğunlaşmayı planlıyor. En büyük hayali dünyayı kurtarabileceği bir işe sahip olması. Bir de kerevizle barışmak.

Alperen Kasap
Alperen Kasap
2 Articles

Aslen Keşanlı olmasına karşın 18 yılını Kırklareli’de geçirmiş olup çok sıkılmıştır. Büyüdüğü şehrin küçüklüğünden kaynaklanan bu sıkıntıyı bira içerek yenmeye çalışsa da çok da başaramamış üstüne bira göbeği kazanmıştır. Akademisyen olma amacıyla matematik okuyordur fakat son zamanlarda akademik hayat da hayat mı diye düşünmeye başlamıştır.
Azıcık felsefe okur hayat amacını arar bulamaz. Mutfakta ise oldukça beceriksizdir ama becerirse de ortaya güzel şeyler çıkarır. Zeytinyağı aşığı olmasına rağmen zeytinden hiç hazzetmez ve hayatında neredeyse hiç yememiştir. Genel olarak dünya mutfaklarından hoşlansa da uzak doğu yemekleri ilk tercihi değildir. Bunların yanında genellikle bira içer.

Alperen Kul
Alperen Kul
3 Articles

Yerinde durması ve odaklanması imkansız Alperen’i sandalyesinde uzun süre tutabilecek tek şey yemek olduğu için tutkuyla gastronomiye bağlı. Çukurova’nın her yemeği bol kepçe olan kültüründe yetişmesinin yanında canı tatlı çektiği için Antakya’ya giden bir baba ve lahmacun çektiği için Antep’e giden bir annenin oğlu. En çok keyif aldığı şeyler olan insanlarla bir şeyler paylaşmak, yeni şeyler denemek ve gezmeyi Bugusto’da bir arada bulabildiği için çok mutlu. Gün içinde en çok vaktini kahvaltıya harcıyor; baharat, soslar ve biralara özel olarak ilgili ve İstanbul’da bunları ararken kaybolmayı çok seviyor. Şu anlık sosyoloji okuyor ve ileride Mehmet Ali Birand olma hayali kuruyor.

Ayşe Yılmaz
Ayşe Yılmaz
1 Article

Ayşe, severek ve isteyerek politika okuyor ama mezuniyet yaklaştıkça ne olacak diye içi içini yiyor. Kendisi Türkmenistan doğumlu bir Maraşlı. Hayatları yemek etrafında dönen bir ailesi olduğu için küçük yaştan beri yemekle içli dışlı. Her zaman yeni bir şeyler denemek , sınırlarını genişletmek onun hayat felsefesi bu yüzden bazı yemek denemeleri çığırından çıkabiliyor yine de bu onu pek yıldırmıyor. Fermantasyon ve peynirlerle ilgili daha çok şey öğrenmek istiyor. Normal şartlar altında gezmeyi, saatlerce sitcom ve yemek programları izlemeyi, tenisi ve resim yapmayı çok seviyor.

Baran Bıçak
Baran Bıçak
1 Article

Antalya’da denizin ve güneşin eksik olmadığı bu güzel memlekette Akdeniz diyeti ile büyümüş olan bendeniz Baran B. Bıçak. Ekonomi okuduğuma bakmayın zaten anlamıyorum. Sabahları piyasa yorumlamaya da hiç niyetim yok. Her beyaz yakalının romantik hayali gibi, bir beyaz yakalı olmadan gastronomi sektöründe bulunmak istiyorum. Her türlü mutfağa bayılıyorum ama özellikle Uzak Doğu çok ilgimi çekiyor. Ayrıca şarap olmazsa olmazım. Hem tatması hem de öğrenmesi çok keyifli. Yemeklerden arta kalan vakitlerde de daha fazla yemeğe yer açmak adına pilatese gitmeyi seviyorum.

Begüm Doğan
Begüm Doğan
1 Article

Begüm, babası Malatyalı olmasına rağmen Malatyalı olduğunu kabul etmiyor; kütüğü orada olduğu için Ankaralı olduğunu iddia ediyor. Batı dilleri ve edebiyatları okuyor ama bu üniversiteye ve bu bölüme diploması için değil, kişisel gelişimi için geldiğini söylüyor. 20 yaşına kadar kedilerden köşe bucak kaçıp, sonrasında bir anda bu korkusunu sevgiye dönüştürdü. Arkadaşları onun yanındayken sipariş vermiyor çünkü masadaki en güzel yemek hep onun seçtiği çıkıyor. Ders çalışmaya ayırması gereken tüm zamanını çikolatalı tatlı yaparak geçiriyor. Yaptığı yemeklerin ve gezdiği yerlerin fotoğraflarını analog kamerasıyla çektiği için de uzun süre hiçbirine ulaşamıyor.

Bensu Alişan
Bensu Alişan
4 Articles

Bensu Alişan, aslen Rizeli bir Laz ancak sadece babannesi ile iletişim kurarken anlayabileceği kadar Lazca bilir. Zaten dünya vatandaşlığını savunuyor. (Türkücü olan Alişan’la da bir bağlantısı yok.) İşletme okuyor ve aynı kaderi paylaşan tüm yaşıtları gibi o da gelecekte ne yapacağını bilmiyor. Mutfağa girmesinin sebebi kesinlikle karnını doyurmak değil, aç olduğu halde yaşpasta hazırladığı görülmüştür. Bununla birlikte en büyük tasarım yeteneği şarap yanına peynir tabakları hazırlamaktır. Dans etmeyi çok sever. Olumlama yapma yeteneği o kadar yüksektir ki bazen etrafındaki insanları aşırı mutluluğuyla deli eder. Yemek yediğinde mutlu ve enerjiktir, acıktığında etrafında durmaktan özenle kaçınınız, saldırabilir.

Deniz Seven
Deniz Seven
1 Article

Moleküler biyoloji ve genetik okuyan Deniz, Kanadalı Rus bir Türk kısacası dünya vatandaşı olmaya aday. Tatlı yapmak ve yemekten aldığı hazzı, yedikleriyle aynı tatlılıktaki kişiliğine bağlamakta ve tatlı için ek bir midesi olduğuna inanıyor. Zamanını bilim, astroloji ve BuGusto ile geçirirken, ayrıca yıllardır ustalıkla da okulunu tanıtıyor. En meşhur özellikleri gıdıklanması ve her yeri inletip neşe saçan gülüşü. En büyük hayali ise çocukken ailesi balıkları köpekbalığının akrabaları olarak tanıttığı için köpekbalığı yemek. Güneş balık, yükselen oğlak, ay başak. Herkese öpücüklerini yolluyor, hepinizi çok seviyor.

Dicle Erbaş
Dicle Erbaş
2 Articles

Bursa’nın leziz iskenderiyle büyümesine rağmen son zamanlarda vejetaryen olup çıktı. Bu yüzden de mutfakta sık sık yeni tarifler deniyor. Ekonomi okuyor ama sakın sormayın borsalara dair hiçbir şey bilmiyor. Gezerken yürümekten zayıflayanların aksine yöresel yemekleri denemeyi o kadar çok seviyor ki her eve dönüşünde 100 kilo olmadığıma şaşırıyor. Yemek yemek ve yapmaktan geriye kalan zamanda da yoga yapmayı seviyor.

Esra Atlı
Esra Atlı
2 Articles

Ülkenin bir köşesinden diğerine taşınmayla geçen çocukluğu nedeniyle, her neredeyse oralı hissediyor. Haliyle yöresel mutfaklara karşı oldukça ilgili. Bunun yanında dünya mutfaklarıyla seviyeli bir ilişkisi var, uzak doğuya ise oldukça uzak. Bu alanda onu en mutlu eden şey sevdikleri için yemek yapmak ve onların yorumlarını dinlemek. Siz bu sözlerine aldanmayın, olumsuz eleştirileri anlayışla karşıladığı pek söylenemez. Yemek yapmak ve yemek dışında psikoloji, tarih, ve edebiyata da bayılır, bu sıralar seramikle ilgileniyor. Emekliliğinde açacağı şirin kafenin rüyasıyla yıllarını geçirmek yerine gastronomi sektöründe çığır açacak bir girişim kurma hayaliyle Endüstri Mühendisliği seçti. Küçüklüğünden beri artarak devam eden yazma tutkusunu, şimdi en sevdiği alanda içerik üretmek için kullanacağı için ayrıca mutlu.

Gökçen Yeşiltaş
Gökçen Yeşiltaş
1 Article

Adı Gökçen. Ankara’da doğdu büyüdü. Simidine, havasına, grisine hayran. Erkenden bırakmaya gönlü el vermediği için hazırlığı da orada okudu ama cazibesine dayanamayıp Boğaziçi’ne geçti. İşletme okuyor. BuGusto ailesinin bir parçası olduğu için fazla mutlu. Farklı mutfaklara ilgisi var, dünya üzerinde yenilebilecek her şeyden en az bir kere tatmak istiyor. Tariflerle oynayıp mini deneyler yapıyor, küçük bir değişikliğin yarattığı farkı görünce heyecanlanıyor. Sabah yogasını yapıp yeşil elmasını da yediyse güzel bir gün başlıyor demektir. Favori yemeği salçalı makarna, bu bilgiyi genelde saklıyor.

İdil Türk
İdil Türk
1 Article

Ben hamsinin memleketi Trabzon’dan İdil Türk ve hayır, Lazca bilmiyorum. İçimdeki bütün gen aşkını bitiren fizik ve matematik dersleri olsa da MBG ailesindeyim ve bundan gurur duyuyorum. Mutluluğa giden yol mideden geçer sözünün form bulmuş haliyim. Yemek dünyasındaki hedeflerimden biri imkanlarım dahilinde tadabileceğim bütün cheesecake çeşitlerini tatmak.
Sadece yemek yemeği değil, yemek yemeden önce fotoğraflarını çekip Instagram’da paylaşmayı da çok severim. Yemeğe ek olarak içimdeki Karadenizli ruhu dolayısıyla çay benim için hassas bir konu. Yemek dışında müzik ve dans da midemi doyurmasa da ruhumu doyuran hobilerimden.

İrem Karakaş
İrem Karakaş
1 Article

İstanbullu, fizik öğretmenliği okuyor ama ne öğretmen olmayı ne de fizikle uğraşmayı düşünüyor. Yeme-içme konusunda her şeyi araştırmayı sever, ama kavun sevmez. Elimizde kavunun değdiği karpuzu dahi yemediğine dair bir bilgi var. Mutfakta ise sevdiği tatları pişirir, sevmediklerine bir şans daha vermek için ise bir dakika dahi vakti yok. Canı çektiği için günü birlik Gaziantep-Hatay yoluna baş koyan ekipten. Fotoğraf çekmeyi, özellikle çekilmeyi çok seviyor; sporcu kişiliği de cabası.

Ferdan Işıl Sevimli
Ferdan Işıl Sevimli
2 Articles

Trakyanın ayçiçekleriyle bezeli yaylalarından geliyor, boş zamanlarında rakı ve şarap içiyor. Hobilerini profesyonel hayata taşımaktan zevk duyduğu için tarih okuyor e bi de yetmedi politikaya da bakayım dediği için yan dal yapıyor.

Hayali yaptığı mercimek köfteleriyle herkese “Bu etten daha iyiymiş ya” dedirtmek. BuGusto’ya iki yıl kadar geç başlasa da sonunda kulübün bir parçası olduğu için çok mutlu. İki dizi de sakat olduğu için koşamaz ama sizi çenesiyle yere devirebilir, aman dikkat!

Liva Doğan
Liva Doğan
2 Articles

Ben Liva. Evet, gerçekten Liva. Ve hayır, yabancı değilim. Yeryüzündeki diğer bütün Malatyalılar gibi ben de Malatyalıyım. Hepsinden azar azar felsefesini benimseyerek endüstri mühendisliği okumaya karar verdim. İçindeyken muazzam keyif aldığım, zevkten dört köşe olduğum iki yer var: ilki araba, ikincisi ise mutfak. Hem yemek yemeyi hem de yemek yapmayı fiziksel ihtiyaç veya basit bir hobiden çok daha fazlası olarak gördüğüm için BuGusto yolculuğuma başladım. Ve bir Malatyalı olarak, kayısının gücünü tüm dünyaya gösterene dek yola devam edeceğim.

Zeynep İlik
Zeynep İlik
1 Article

Doğma büyüme İstanbullu, ancak babasından gelen Samsun genleri yüzünden pazar kahvaltılarını kuymak veya Bafra pidesi olmadan edemez.
“Ben tek bir alan okuyamam!” diyerek sosyolojiyi seçmiş, bir de tutturmuş Kültür Bakanı olacağım diye.
Mutfakta en sevdiği işler çikolatalı tatlılar yapmak ve çeşitli makarna sosları denemek. Eskiden çok yemek seçerdi, farklı şehirler gördükçe şımarıklığının farkına vardı. Ayrıca BuGusto sağ olsun, artık fotoğrafçılık ve sosyal bilimlere olan ilgisini mutfak merakıyla harmanlayabiliyor.”

Close
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Close