Hangi yemek ile hangi şarap mükemmel uyumu yakalar?

4.2K

Şarap severlerin ortak sorunu: Hangi şarap, hangi yemek? Çok fazla tipte şarap olduğunu biliyoruz ama nasıl eşleştirmemiz gerektiğini bilmiyoruz. İçki reyonuna gittiğiniz zaman veya bir restaurantta yemek siparişi verirken yanına hangi şarabı alacağımızı bilemiyor musunuz? Teorik bilgiler içinde kaybolmadan kolay yoldan şarabınızı seçmek çok kolay! Bu yazı sayesinde herkesin yemeklerine uyumlu şarapları seçmesi mümkün. Yemek ve şarap eşleştirmesinin temellerini öğrenerek kendi eşleşmelerinizi oluşturabilirsiniz. Bu kılavuz sayesinde nasıl eşleştireceğinize dair temelleri öğrenebileceksiniz. Yemeklerin tariflerine bakarak harika eşleşmeler keşfedebilirsiniz!

Şarap ve Yemek Eşleştirmenin Temelleri

Harika eşleşmeler, bir yemeğin bileşenleri ile bir şarabın özellikleri arasında bir denge oluşturur. Böylelikle şarap, uyumlu olduğu yemek ile ağzınızda mükemmel bir lezzet bırakacaktır.

Şarap, yemekle aynı lezzet yoğunluğuna sahip olmalıdır

Şarap, yemekle aynı lezzet yoğunluğuna sahip olmalı

Kalite ve Derinlik: Eşleşmelerimizi yaparken hem en çok dikkat etmemiz hem de en çok unuttuğumuz bir konudur. Şarabınız ve yemeğiniz aynı anda öne çıkamaz. Derinlik düzeyleri birbirinden farklı olmalıdır. Bunu da seçtiğimiz yemeğe göre karar vermeliyiz.

  • Karmaşık bir yemek tercihinde bulunduysak sade ve genç şarapları tercih etmeliyiz.
  • Seçtiğimiz yemek sade ve hafif bir yemek ise olgun/kompleks bir şarap tercih etmemiz gerekmektedir.

Tat Yoğunluğu: Derinlik düzeyleri birbirine zıt olması gerekse de yemek sofrasında ağır ile hafif nadiren eşleşmektedir.

  • Hafif yemekleri hafif gövdeli şaraplar ile tercih etmemiz çok daha iyi bir eşleşme ortaya çıkaracaktır.
  • Ağır yemekler için ise tercihimiz yoğun gövdeli şaraplardan olmalıdır.

Şarap, yiyeceğe göre daha asidik olmalıdır

Şarap, yiyeceğe göre daha asidik olmalıdır

Asidite: En önemli unsurlardan biri de asiditedir. Tatlılığa, yağa ve tuza karşı bir denge oluşturmak için asit kullanılır. Damağı ferahlatması ve temizlemesi açısından çok önemlidir. Bu sebeple yağ bakımından dolgun yemekler ile mükemmel bir eşleşme yakalayabiliriz. Asiditesi yüksek olan şaraplar yağın yanı sıra tuzlu yemekler yerken de vazgeçilmezlerden biri olabilir.

Aynı zamanda yüksek asit oranına sahip yemeklerde de denge sağlayıp yemeğin asitliğini dengelediği için güzel bir eşleşme sunar.

Şarap, yiyeceklerden daha tatlı olmalı

Şarap, yiyeceklerden daha tatlı olmalı

Tatlılık: “Tatlı yemek tatlı şarap olur mu hiç? Şeker koması!” gibi birçok yanılgının aksine şaraptaki tatlılık en az yemeğin tatlılığına denk olmalıdır.

Tuzluluk: Tuzluluk şarapta bahsettiğimiz bir konu değildir fakat yemekler için bahsedebiliriz. Tatlılık ve asiditesi yüksek şaraplar tuzlu yiyecekler ile mükemmel bir uyum sağlayabilir.

Yüksek tanenli şaraplar en iyi yağ ile dengelenir

Acı(!) şaraplar en iyi yağ ile dengelenir

Tanen: Tanen ağız içerisinde (dil, diş, damak ve yanaklar) kuruluk hissi oluşmasına sebep olan maddedir. Üzümlerin kabuğundan gelir ve aynı zamanda şaraba rengini verir. Tanenli şaraplar yağ oranı yüksek proteinler, ızgara veya közlenmiş yiyecekler ile güzel bir uyum yakalamaktadır.

Alkol: Bazı şaraplar diğerlerinden daha yüksek alkol seviyelerine sahiptir.

  • Acı yemekler ile yüksek alkollü şaraplar yakıcılık hissinin artmasına sebep olur. Bunu sevenler de olsa da acı yemeklerin yanında düşük alkollü şaraplar tercih etmek bize daha zevkli bir eşleşme yaratacaktır. Çünkü acı yemeklerin yanında genelde “lıkır lıkır” serinletici bir şeyler içmek isteriz.

Kırmızı etle kırmızı şarabı, beyaz etle beyaz şarabı eşledik. Eee.. Peki soslar…

Kırmızı etle kırmızı şarap, beyaz etle beyaz şarap dedik. Eee.. Peki soslar...

Genellikle şarap ve yemek eşleştirmesi yaparken ete odaklanır kalırız. Bu yapılan en büyük hatalardan biridir. Çünkü şarabı sosla eşleştirmek daha doğru olur. Bir tabaktaki tüm malzemelere bakarak şarapları seçmemiz gerekir. Burada da yemeğe genellikle tat yoğunluğunu en çok veren soslardır. Hafif bir etle hafif bir şarap eşleştirmeyi planlayabilirsiniz ancak o etin üzerine koyduğunuz sos ağır ve yağlı bir sossa daha yüksek gövdeli ve tanenli bir şarap tercih etmeniz daha keyifli olur. Bu yüzden yemeğin tüm malzemelerini gözden geçirmeyi unutmayın. Şarap ve yemek bu denge sağlandığında iyi bir şekilde birbirlerinin tamamlanmasını sağlayacaklardır.

Özgür olun, şarap seçiminde kurallara bağlı kalmayın!

Veee.. Özgür olun, kurallara bağlı kalmayın!

Elbette ki şarap ve yemek eşleşmesi yaparken bazı temel kurallar vardır. Ama en önemlisi bol bol farklı yemek ve şaraplar deneyerek kendi damat tadınıza uygun eşleşmeler yakalamaktır. Bazen kurallara bağlı kaldığınızda sıra dışı eşleşmeleri gözünüzden kaçırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Close