Bloody Mary Nedir ve Nasıl Yapılır?

7.2K

Bloody Mary herkesin en az bir kere restoran menülerinde gördüğü veya en azından bir yerlerde duyduğu o mucizevi “hangover” içeceğinin ta kendisi. Peki gerçekten de öyle mi? Gelin hep beraber önce Bloody Mary’nin  hikayesine ve bu işin aslına bakalım, sonunda da güzel bir tarif verelim. 

Tarife Git

Bloody Mary’nin Hikayesi

Öncelikle, Bloody Mary’nin en çok bilinen ve kabul görmüş olan hikayesi 1921 yılında Paris’te bulunan Harry’s New York Bar’da keşfedilmiş olduğu. Burası aslında 1911 yılında Paris’te Amerikalı bir jokey tarafından açılan bir bistro fakat Manhattan’dan ortağının gelmesi ile adı New York Bar olarak değiştiriliyor. 1923 yılında Sloan’un (jokey olan ortak) finansal zorluk çekmesi ile beraber barı diğer ortak olan Harry MacElhone alıyor ve bundan sonra da adı Harry’s New York Bar oluyor. Paris’te oldukça ünlü bir mekan haline geliyor ve birçok ünlüye ev sahipliği yapıyor. Bu ünlülerin arasında Ernest Hemingway, Coco Chanel gibi isimler de bulunmakta. 

Peki gelelim bizim ünlü kokteylimize. Bloody Mary’nin hikayesi ilk olarak barmen Pete Petiot’un bazı müşterilere domates sulu ve votkalı bir kokteyl yapması ile başlıyor. Bardaki arkadaşlarından biri “Bu benim kabarede tanıştığım kız arkadaşıma benziyor” diyor ve kızın çalıştığı kabarenin adı “Bucket of Blood” ve kızın adı da Mary olması üzerine kokteylin ismi Bloody Mary oluyor. Böylelikle de bu ünlü kokteylimiz doğmuş oluyor.

Bloody Mary’nin Akşamdan Kalmalıkla İlişkisi Nedir?

İyi, güzel, hoş da nasıl oldu da bu alkollü içecek bir hangover mucizesine dönüşmüş oldu? Hazır yılbaşı da yaklaşıyorken hadi gelin hep beraber bir bakalım. 

Alkol tüketimimizin ertesi gününde yaşadığımız tatsız semptomların önemli sebeplerinden bir tanesi sıvı kaybıdır. İçtiğimiz bir sıvının vücudumuzda sıvı kaybına sebep olması her ne kadar kulağa tuhaf gelse de, alkol, antidiüretik bir hormon olan vazopresinin salınımını önleyerek vücudumuzun normalden daha fazla idrar üretmesine ve böylece susuz kalmamıza sebep olmaktadır. Yaşadığımız bu susuzluk da ertesi gün yaşadığımız baş ağrısı, ağız kuruluğu ve bitkinlik hislerine yol açmaktadır. Ayrıca, bağışıklık sistemimizin alkole gösterdiği tepki genellikle iştahımızı, konsantrasyonumuzu ve hafızamızı etkilemektedir. Alkol aynı zamanda mide asitlerinin üretimini arttırmakta ve sindirimimizi yavaşlatmaktadır. Bu etki de ertesi gün midemizin bulanmasına, kusmamıza ya da karnımızın ağrımasına sebep olmaktadır.

Peki Bloody Mary “Hangoverlara” Nasıl İyi Geliyor?

Aslında mantık çok basit, hepimizin kullandığı bir kalıp olan “çivi çiviyi söker” mantığı ile işliyor. Kokteylinizi içmeye başladığınızda aslında oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye başlıyorsunuz ve bunlar baş ağrınızın bastırılmasına ve mide asiditenizin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Başlı başına domates suyu içerisindeki antioksidan ve Likopen (parlak kırmızı bir karotenoid pigmenttir) sayesinde karaciğeriniz toksinler ile savaşmaya başlıyor ve ayrıca Likopen’in beyin gelişimini tetiklediği ve beyin fonksiyonlarını geliştirdiği biliniyor.

Ama domates suyu sadece tek başına bir Hangover çözümü değildir. Ayrıca kokteylin içerisindeki Worcestershire Sos da oldukça yararlıdır. İçerisindeki ançuez, şeker kamışı, sarımsak, karanfil ve acı biber ile B6 vitamini konusunda oldukça zengindir. Bu da sindirim sistemimizi destekleyici ve vücudumuzun enfeksiyon ile savaşmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca ançuezin içerisinde bulunan B3 vitamini vücudumuzu karbonhidrat ve yağları yakarak enerjiye dönüştürmesine teşvikte bulunuyor. 

Bütün bu besleyiciliğine rağmen ortalama bir Bloody Mary’de yaklaşık olarak sadece 120 kalori ve içerisinde 9 gram şeker ve 10 gram karbonhidrat bulundurmaktadır. Üstüne vücudumuza, sindirim sitemimize ve beyin fonksiyonlarımıza olan faydası göz önüne alınınca kesinlikle hakkını veren bir içecek. En azından kötü bir hangover sonrası denemeye değer.

Bloody Mary Nasıl Yapılır?

Bloody Mary

Malzemeler

  • 45 ml Votka
  • 180 ml Domates Suyu
  • 2 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1-2 tatlı kaşığı Worcestershire Sosu büyük marketlerde bulunabilir
  • 3-5 damla Tabasco acı sos
  • Yarım tatlı kaşığı yeni çekilmiş karabiber
  • 1 çay kaşığı deniz tuzu
  • Sap kereviz
  • Limon

Talimatlar

  • Kereviz sapı dışındaki malzemeleri bir shaker’da çalkalayıp buz dolu bir bardakta servis ederek, veya kokteylinizi buz dolu bardağınızda inşa edip pipetinizle iyice karıştırarak tadını çıkarabilirsiniz. Kokteylinizi bir kereviz sapıyla süslemeyi de unutmayın.
Kalori: 120kcal

Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recipe Rating
Close
Your custom text © Copyright 2020. All rights reserved.
Close